RD15M10JV3X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M10JV3X
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Connector Style :
D-Sub
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
Backset Spacing :
Color :
Green
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Wire Gauge :
20-24 AWG
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Base Product Number :
RD15M
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Type :
Signal
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Package :
Box
Series :
RD
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage Rating :
300V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Form :
Machined
Termination :
Crimp
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
15
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
RD15M10JV3X
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10JV3X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M10JV3X pinout, RD15M10JV3X datasheet PDF, RD15M10JV3X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10JV3X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10JV3X
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP