RD15M10JT2X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M10JT2X
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
300V
Package :
Box
Number of Positions :
15
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Status :
Active
Base Product Number :
RD15M
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Machined
Connector Style :
D-Sub
Contact Finish Thickness :
Flash
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Signal
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series :
RD
Current Rating (Amps) :
7.5A
Wire Gauge :
20-24 AWG
Number of Rows :
2
Backset Spacing :
Color :
Green
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Datasheets
RD15M10JT2X
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10JT2X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M10JT2X pinout, RD15M10JT2X datasheet PDF, RD15M10JT2X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10JT2X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10JT2X
RD15M10JT2X Overview
RD15M10JT2X Features
RD series
RD15M10JT2X Applications
There are a lot of Positronic
RD15M10JT2X D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP