RD15M10J0Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M10J0Z
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Machined
Series :
RD
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Backset Spacing :
Number of Positions :
15
Contact Type :
Signal
Wire Gauge :
20-24 AWG
Base Product Number :
RD15M
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Termination :
Crimp
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Connector Style :
D-Sub
Voltage Rating :
300V
Package :
Box
Contact Finish :
Gold
Color :
Green
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Datasheets
RD15M10J0Z
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10J0Z from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M10J0Z pinout, RD15M10J0Z datasheet PDF, RD15M10J0Z amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10J0Z ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10J0Z
RD15M10J0Z Overview
RD15M10J0Z Features
RD series
RD15M10J0Z Applications
There are a lot of Positronic
RD15M10J0Z D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP