RD15M10HV5Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M10HV5Z
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
RD
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Machined
Wire Gauge :
20-24 AWG
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Style :
D-Sub
Product Status :
Active
Package :
Box
Color :
Green
Termination :
Crimp
Backset Spacing :
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number :
RD15M
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
300V
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Rows :
2
Number of Positions :
15
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Signal
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Datasheets
RD15M10HV5Z
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10HV5Z from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M10HV5Z pinout, RD15M10HV5Z datasheet PDF, RD15M10HV5Z amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10HV5Z ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10HV5Z
RD15M10HV5Z Overview
RD15M10HV5Z Features
RD series
RD15M10HV5Z Applications
There are a lot of Positronic
RD15M10HV5Z D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP