RD15M10HTS/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M10HTS/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Form :
Machined
Wire Gauge :
20-24 AWG
Series :
RD
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
300V
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Connector Style :
D-Sub
Color :
Green
Backset Spacing :
Number of Positions :
15
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Base Product Number :
RD15M
Contact Type :
Signal
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Product Status :
Active
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Number of Rows :
2
Package :
Box
Datasheets
RD15M10HTS/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10HTS/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M10HTS/AA pinout, RD15M10HTS/AA datasheet PDF, RD15M10HTS/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10HTS/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10HTS/AA
RD15M10HTS/AA Overview
RD15M10HTS/AA Features
RD series
RD15M10HTS/AA Applications
There are a lot of Positronic
RD15M10HTS/AA D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP