RD15M10HTS
Mfr.Part #
RD15M10HTS
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Color :
Green
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Contact Form :
Machined
Wire Gauge :
20-24 AWG
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
15
Product Status :
Obsolete
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps) :
7.5A
Package :
Strip
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number :
RD15M
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backset Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal
Series :
Connector Style :
D-Sub
Voltage Rating :
300V
Termination :
Crimp
Number of Rows :
2
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
RD15M10HTS
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10HTS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15M10HTS pinout, RD15M10HTS datasheet PDF, RD15M10HTS amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10HTS ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10HTS
RD15M10HTS Overview
RD15M10HTS Features
- series
RD15M10HTS Applications
There are a lot of Positronic
RD15M10HTS D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP