RD15M10HT2X
Mfr.Part #
RD15M10HT2X
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Base Product Number :
RD15M
Number of Rows :
2
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Series :
RD
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Contact Form :
Machined
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
15
Connector Type :
Plug, Male Pins
Wire Gauge :
20-24 AWG
Contact Type :
Signal
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish :
Gold
Product Status :
Active
Color :
Green
Connector Style :
D-Sub
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating :
300V
Package :
Box
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Backset Spacing :
Datasheets
RD15M10HT2X
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10HT2X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15M10HT2X pinout, RD15M10HT2X datasheet PDF, RD15M10HT2X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10HT2X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10HT2X
RD15M10HT2X Overview
RD15M10HT2X Features
RD series
RD15M10HT2X Applications
There are a lot of Positronic
RD15M10HT2X D-Sub Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP