RD15M10HT2S
Mfr.Part #
RD15M10HT2S
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
D-Sub Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Positions :
15
Connector Type :
Plug, Male Pins
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Lead Free :
Contains Lead
Package :
Box
Contact Finish :
Gold
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Backset Spacing :
Power Rating :
100 mW
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Diameter :
1.78 mm
Voltage Rating :
300V
Series :
RD
Contact Type :
Signal
Tolerance :
1 %
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
175 °C
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Product Status :
Active
Max Power Dissipation :
100 mW
Width :
1.78 mm
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Axial
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Green
Resistance :
340 Ω
Length :
4.75 mm
Contact Form :
Machined
Min Operating Temperature :
-65 °C
RoHS :
Non-Compliant
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub
Wire Gauge :
20-24 AWG
Base Product Number :
RD15M
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
RD15M10HT2S
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10HT2S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15M10HT2S pinout, RD15M10HT2S datasheet PDF, RD15M10HT2S amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10HT2S ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10HT2S
RD15M10HT2S Overview
In general, it is recommended that the device resistance remain within the range of 340 Ω.The product comes in a package of Plug, Male Pins.Its mounting type is Free Hanging (In-Line).Packaging is performed using a Bulk case.It is part of the RD Series of products.Whenever it's below 175 °C, it's best to use it.The device must operate at a temperature of -65 °C at all times.Through Hole mounts the part.2 terminations are present on the chip.There is no operating temperature for the device.
RD15M10HT2S Features
2 basic kinds of terminations
RD series
RD15M10HT2S Applications
There are a lot of Positronic
RD15M10HT2S D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP