RD15M10HES
Mfr.Part #
RD15M10HES
Manufacturer
Positronic
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
D-Sub Connector Assemblies
Supplier Device Package :
Axial
Package :
Bulk
Series :
CB
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Termination :
Crimp
Resistance :
10 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Contact Finish :
Gold
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
2.500 L x 0.500 W (63.50mm x 12.70mm)
Base Product Number :
RD15M
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Terminations :
Features :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
20-24 AWG
Failure Rate :
Plug, Male Pins
Tolerance :
±5%
Product Status :
Obsolete
Voltage Rating :
300V
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Connector Style :
D-Sub
Package / Case :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Power (Watts) :
25W
Datasheets
RD15M10HES
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10HES from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 275°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Number of Terminations:2, Package / Case:Axial, RD15M10HES pinout, RD15M10HES datasheet PDF, RD15M10HES amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10HES ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10HES
RD15M10HES Overview
The device resistance should be kept within the range of 10 Ohms.It comes in Plug, Male Pins packaging.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.This product is part of the CB Series.The packaging with the Axial contains a device.There are no terminations on the chip.In this case, the device operates at -55°C ~ 275°C Operating Temperature.
RD15M10HES Features
2 basic kinds of terminations
CB series
RD15M10HES Applications
There are a lot of Positronic
RD15M10HES D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP