RD15M10HE3Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M10HE3Z
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal
Contact Finish Thickness :
Flash
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Current Rating (Amps) :
7.5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number :
RD15M
Product Status :
Active
Wire Gauge :
20-24 AWG
Color :
Green
Connector Style :
D-Sub
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Backset Spacing :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
300V
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Series :
RD
Features :
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Package :
Box
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Machined
Number of Positions :
15
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
RD15M10HE3Z
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10HE3Z from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15M10HE3Z pinout, RD15M10HE3Z datasheet PDF, RD15M10HE3Z amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M10HE3Z ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M10HE3Z
RD15M10HE3Z Overview
RD15M10HE3Z Features
RD series
RD15M10HE3Z Applications
There are a lot of Positronic
RD15M10HE3Z D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP