RD15M100V5X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M100V5X
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Length :
3.28 (1.00m)
Voltage Rating :
300V
Product Status :
Active
1st Connector Shell Size - Insert :
M12
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
M
2nd Connector Gender :
Male Pins
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Wire Gauge :
20-24 AWG
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Type :
Signal
1st Connector Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Assembly Configuration :
Standard
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
2nd Connector Type :
Receptacle, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Form :
Machined
2nd Connector Number of Positions :
4
1st Connector Type :
Receptacle, Right Angle
Package :
Bag
2nd Connector Orientation :
D
Termination :
Crimp
Contact Finish :
Gold
Cable Material :
Polyvinyl Chloride (PVC)
Cable Type :
Round
2nd Connector Shell Size - Insert :
M12
1st Connector Gender :
Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Black
Base Product Number :
MSDP04MR
Features :
2nd Connector Mounting Type :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Unshielded
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Number of Positions :
15
1st Connector Number of Positions Loaded :
All
1st Connector Orientation :
D
1st Connector Number of Positions :
4
Connector Style :
D-Sub
2nd Connector Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Usage :
Industrial Environments
Backset Spacing :
Datasheets
RD15M100V5X
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M100V5X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15M100V5X pinout, RD15M100V5X datasheet PDF, RD15M100V5X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M100V5X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M100V5X
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP