RD15M100V3X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M100V3X
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Features :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Form :
Machined
Number of Positions :
15
Wire Gauge :
20-24 AWG
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Rows :
2
Package :
Box
Contact Type :
Signal
Connector Style :
D-Sub
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series :
RD
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Base Product Number :
RD15M
Color :
Green
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
300V
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Status :
Active
Datasheets
RD15M100V3X
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M100V3X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15M100V3X pinout, RD15M100V3X datasheet PDF, RD15M100V3X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M100V3X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M100V3X
RD15M100V3X Overview
RD15M100V3X Features
RD series
RD15M100V3X Applications
There are a lot of Positronic
RD15M100V3X D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP