RD15M100TZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M100TZ
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Machined
Product Status :
Active
Voltage Rating :
300V
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backset Spacing :
Contact Type :
Signal
Connector Style :
D-Sub
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Wire Gauge :
20-24 AWG
Features :
Number of Positions :
15
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Green
Current Rating (Amps) :
7.5A
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Rows :
2
Base Product Number :
RD15M
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Package :
Box
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
RD
Contact Finish :
Gold
Termination :
Crimp
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Datasheets
RD15M100TZ
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M100TZ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M100TZ pinout, RD15M100TZ datasheet PDF, RD15M100TZ amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M100TZ ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M100TZ
RD15M100TZ Overview
RD15M100TZ Features
RD series
RD15M100TZ Applications
There are a lot of Positronic
RD15M100TZ D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP