RD15M100TC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M100TC
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub
Product Status :
Active
Wire Gauge :
20-24 AWG
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
300V
Color :
Green
Series :
RD
Number of Positions :
15
Contact Type :
Signal
Shell Material, Finish :
Steel, Cadmium Plated
Contact Form :
Machined
Package :
Box
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Features :
Base Product Number :
RD15M
Termination :
Crimp
Backset Spacing :
Datasheets
RD15M100TC
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M100TC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15M100TC pinout, RD15M100TC datasheet PDF, RD15M100TC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M100TC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M100TC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP