RD15M100T2S
Mfr.Part #
RD15M100T2S
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Wire Gauge :
20 AWG to 24 AWG
Number of Rows :
2 Row
Voltage Rating :
300 V
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Insulation :
Insulated
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS :
N
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
15 Position
Insulation Material :
Diallyl Phthalate (DAP)
Product :
Connectors
Type :
PLUG
Brand :
Amphenol Positronic
Shell Size :
2
Gender :
Male
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Mounting Style :
Panel
Shell Material :
Stainless Steel, Passivated
Termination Style :
Crimp
Shell Plating :
Stainless Steel, Passivated
Mounting Angle :
Straight
Datasheets
RD15M100T2S
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M100T2S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:PLUG, RD15M100T2S pinout, RD15M100T2S datasheet PDF, RD15M100T2S amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M100T2S ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M100T2S
RD Series 15 Position-Position Male Copper Alloy
RD15M100T2S Overview
Specifically, it is one of the products in the RD Series.
RD15M100T2S Features
RD series
RD15M100T2S Applications
There are a lot of Amphenol
RD15M100T2S D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP