RD15M100T20/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M100T20/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal
Contact Form :
Machined
Base Product Number :
RD15M
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Crimp
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
15
Voltage Rating :
300V
Connector Style :
D-Sub
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Box
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Rows :
2
Wire Gauge :
20-24 AWG
Series :
RD
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Color :
Green
Features :
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Product Status :
Active
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backset Spacing :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
RD15M100T20/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M100T20/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, RD15M100T20/AA pinout, RD15M100T20/AA datasheet PDF, RD15M100T20/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M100T20/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M100T20/AA
RD15M100T20/AA Overview
RD15M100T20/AA Features
RD series
RD15M100T20/AA Applications
There are a lot of Positronic
RD15M100T20/AA D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP