RD15M100EC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M100EC
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Color :
Green
Base Product Number :
RD15M
Contact Form :
Machined
Package :
Box
Shell Material, Finish :
Steel, Cadmium Plated
Features :
Number of Positions :
15
Series :
RD
Voltage Rating :
300V
Connector Type :
Plug, Male Pins
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating (Amps) :
7.5A
Backset Spacing :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Wire Gauge :
20-24 AWG
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style :
D-Sub
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Rows :
2
Datasheets
RD15M100EC
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M100EC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M100EC pinout, RD15M100EC datasheet PDF, RD15M100EC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic RD15M100EC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Positronic RD15M100EC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP