RD15M1000S/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M1000S/AA
Manufacturer
Amphenol Positronic
Description
D-SUB
Manufacturer :
Amphenol Positronic
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Positronic
RoHS :
Details
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Series :
RD
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size :
2
Contact Type :
Signal
Termination Style :
Crimp
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Current Rating (Amps) :
7.5A
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Connector Style :
D-Sub
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Plating :
Gold
Shell Plating :
Stainless Steel, Passivated
Contact Form :
Machined
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Rows :
2 Row
Mounting Style :
Through Hole
Wire Gauge :
20-24 AWG
Voltage Rating :
300V
Contact Finish :
Gold
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Shell Material :
Color :
Green
Product Status :
Active
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Primary Material :
Metal
Package :
Bag
Type :
PLUG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backset Spacing :
Number of Positions :
15 Position
Gender :
Male
Brand :
Features :
Datasheets
RD15M1000S/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Positronic RD15M1000S/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:PLUG, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), RD15M1000S/AA pinout, RD15M1000S/AA datasheet PDF, RD15M1000S/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Positronic RD15M1000S/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
RD Series D-Sub Plug, Male Pins 15 Position-Position Male Signal Crimp 2 (DA, A) Free Hanging (In-Line) Copper Alloy Gold Stainless Steel, Passivated
RD15M1000S/AA Overview
RD15M1000S/AA Features
RD series
RD15M1000S/AA Applications
There are a lot of Amphenol
RD15M1000S/AA D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP