RD15M0000X
- Mfr.Part #
- RD15M0000X
- Manufacturer
- Positronic
- Description
- CONN D-SUB HOUSING PLUG 15POS
- Manufacturer :
- Positronic
- Product Category :
- D-Sub, D-Shaped Connector Housings
- Product Type :
- D-Sub MIL Spec Connectors
- Termination Style :
- Crimp
- Brand :
- Amphenol Positronic
- Number of Positions :
- 15 Position
- Type :
- PLUG
- Shell Size :
- 2
- Number of Rows :
- 2 Row
- Subcategory :
- MIL-Spec / MIL-Type
- Shell Plating :
- Tin
- Gender :
- Male
- RoHS :
- Details
- Product Category :
- D-Sub MIL Spec Connectors
- Contact Plating :
- Gold
- Shell Material :
- Steel
- Series :
- RD
- Mounting Style :
- Through Hole
- Datasheets
- RD15M0000X
RD Series 15 Position-Position Male
RD15M0000X Overview
A product of the RD Series, it belongs to the range of products of that series.
RD15M0000X Features
RD series
RD15M0000X Applications
There are a lot of Amphenol
RD15M0000X D-Sub Connectors applications.
- Automotive Electronics
- Telecommunications
- Data Technology
- Blowers
- Control panels
- Electrical substations
- Energy efficient lighting (LED)
- LED municipal outdoor and street lighting
- All Electrical Machinery
- Refrigeration control
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| RD15 | Positronic | 100 | 15 MM SQ. FULLY DEPLETED, HIGH E |