RCWP1100100RJKS2
Mfr.Part #
RCWP1100100RJKS2
Package / Case
Nonstandard
Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/2W 1010
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Working Voltage :
100V
Height :
635μm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
100Ohm
Max Power Dissipation :
500mW
JESD-609 Code :
e0
Feature :
Anti-Sulfur
Size / Dimension :
0.105Lx0.100W 2.67mmx2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Nonstandard
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packing Method :
TR, PLASTIC
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Series :
RCWP
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RCWP1100100RJKS2
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCWP Series, Thick Film, 100Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C