RCWL2512R470JNEA
Mfr.Part #
RCWL2512R470JNEA
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 0.47 OHM 5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
1W
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Working Voltage :
0.6856V
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.124W 6.30mmx3.15mm
Height :
711.2μm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
470mOhm
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RCWL2512R470JNEA
Vishay / Dale RCWL2512R470JNEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCWL Series, Thick Film, 470mOhm, ±5%, -55°C~155°C