RCWL2010R470JNEA
Mfr.Part #
RCWL2010R470JNEA
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES 0.47 OHM 5% 1/2W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Resistance :
470mOhm
Working Voltage :
0.4848V
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
2
Power Rating :
500mW
Mount :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
500mW
Height :
711.2μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RCWL2010R470JNEA
Vishay / Dale RCWL2010R470JNEA
FIXED RESISTOR RCWL Series, Thick Film, 470mOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C