RCWL1210R250JNEA
Mfr.Part #
RCWL1210R250JNEA
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 0.25 OHM 5% 1/3W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
333mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Width :
2.4892mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±5%
Resistance :
250mOhms
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Published :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Height :
609.6μm
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2004mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RCWL1210R250JNEA
Vishay / Dale RCWL1210R250JNEA
RCWL Series, Thick Film, 250mOhms, 0.333W 1/3W, ±5%, -55°C~155°C