RCWL1206R470JNEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCWL1206R470JNEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.47 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height :
609.6μm
Depth :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Composition :
Thick Film
Military Standard :
Not
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
470mOhm
Factory Lead Time :
8 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RCWL
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Max Power Dissipation :
250mW
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Datasheets
RCWL1206R470JNEA
Vishay / Dale RCWL1206R470JNEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCWL Series, Thick Film, 470mOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C