RCWL1206R215JMEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCWL1206R215JMEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.215 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
215mOhms
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2004mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Width :
1.6002mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Power Dissipation :
250mW
Series :
RCWL
Height :
609.6μm
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Datasheets
RCWL1206R215JMEA
Vishay / Dale RCWL1206R215JMEA
RCWL Series, Thick Film, 215mOhms, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C