RCWL0805R160JMEA
Mfr.Part #
RCWL0805R160JMEA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.16 OHM 5% 1/8W 0805
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Working Voltage :
0.1414V
Height :
508μm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thick Film
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
160mOhm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
125mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Tolerance :
±5%
Datasheets
RCWL0805R160JMEA
Vishay / Dale RCWL0805R160JMEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCWL Series, Thick Film, 160mOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C