RCWL0805R130JMEA
Mfr.Part #
RCWL0805R130JMEA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.13 OHM 5% 1/8W 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±5%
Resistance :
130mOhm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
125mW
Mounting Feature :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
508μm
Datasheets
RCWL0805R130JMEA
Vishay / Dale RCWL0805R130JMEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCWL Series, Thick Film, 130mOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C