RCWL0603R820JNEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCWL0603R820JNEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.82 OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thick Film
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Weight :
2.012816mg
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Series :
RCWL
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Resistance :
820MOhm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Datasheets
RCWL0603R820JNEA
Vishay / Dale RCWL0603R820JNEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCWL Series, Thick Film, 820mOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C