RCWL0603R620JNEA
Mfr.Part #
RCWL0603R620JNEA
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 0.62 OHM 5% 1/10W 0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
620mOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
100mW
Datasheets
RCWL0603R620JNEA
Vishay / Dale RCWL0603R620JNEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCWL Series, Thick Film, 620mOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C