RCWL0603R560JNEA
Mfr.Part #
RCWL0603R560JNEA
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 0.56 OHM 5% 1/10W 0603
2
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Termination :
SMD/SMT
Series :
RCWL
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Published :
Military Standard :
Not
Resistance :
560mOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Depth :
850μm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
508μm
Datasheets
RCWL0603R560JNEA
Vishay / Dale RCWL0603R560JNEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCWL Series, Thick Film, 560mOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C