RCWL0603R250JQEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCWL0603R250JQEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.25 OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
1.5494mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
RCWL
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
Width :
838.2μm
Resistance :
250mOhms
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
508μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RCWL0603R250JQEA
Vishay / Dale RCWL0603R250JQEA
RCWL Series, Thick Film, 250mOhms, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C