RCWE2512R500JKEA
Mfr.Part #
RCWE2512R500JKEA
Description
RES 0.5 OHM 5% 2W 2512
Published :
Power (Watts) :
2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
2W
Size / Dimension :
0.248Lx0.124W 6.30mmx3.15mm
Resistance :
500mOhms
Width :
3.1496mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Length :
6.2992mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RCWE2512R500JKEA
Vishay / Dale RCWE2512R500JKEA
RCWE Series, Thick Film, 500mOhms, 2W, ±5%, -55°C~155°C