RCWE2512R160JKEA
Mfr.Part #
RCWE2512R160JKEA
Description
RES 0.16 OHM 5% 2W 2512
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
3.1496mm
Max Power Dissipation :
2W
Composition :
Thick Film
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
711.2μm
Power (Watts) :
2W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.248Lx0.124W 6.30mmx3.15mm
Published :
Length :
6.2992mm
Resistance :
160mOhms
Datasheets
RCWE2512R160JKEA
Vishay / Dale RCWE2512R160JKEA
RCWE Series, Thick Film, 160mOhms, 2W, ±5%, -55°C~155°C