RCWE2512R160FKEA
Mfr.Part #
RCWE2512R160FKEA
Description
RES 0.16 OHM 1% 2W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.124W 6.30mmx3.15mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
2W
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Additional Feature :
Anti-Sulfur
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
0.5657V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
160mOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
2W