RCWE2512R120JKEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCWE2512R120JKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.12 OHM 5% 2W 2512
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
6.2992mm
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Max Power Dissipation :
2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
3.1496mm
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Height :
711.2μm
Series :
RCWE
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
120mOhms
Size / Dimension :
0.248Lx0.124W 6.30mmx3.15mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
Datasheets
RCWE2512R120JKEA
Vishay / Dale RCWE2512R120JKEA
RCWE Series, Thick Film, 120mOhms, 2W, ±5%, -55°C~155°C