RCWE1206R160FKEA
Mfr.Part #
RCWE1206R160FKEA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 0.16 OHM 1% 1/2W 1206
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
160mOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Anti-Sulfur
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Height :
711.2μm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Thick Film
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
RCWE1206R160FKEA
Vishay / Dale RCWE1206R160FKEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCWE Series, Thick Film, 160mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C