RCWE1020R698FKEA
Mfr.Part #
RCWE1020R698FKEA
Description
RES 0.698 OHM 2W 2010 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
2W
Size / Dimension :
0.098Lx0.197W 2.50mmx5.00mm
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.0038mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Length :
2.4892mm
Resistance :
698mOhms
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Max Power Dissipation :
2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
2W
Max Operating Temperature :
155°C
Supplier Device Package :
Datasheets
RCWE1020R698FKEA
Vishay / Dale RCWE1020R698FKEA
RCWE Series, Thick Film, 698mOhms, 2W, ±1%, -55°C~155°C