RCWE1020R390FKEA
Mfr.Part #
RCWE1020R390FKEA
Description
RES 0.39 OHM 2W 2010 WIDE
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.098Lx0.197W 2.50mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
390mOhms
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Max Power Dissipation :
2W
Tolerance :
±1%
Length :
2.4892mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.0038mm
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RCWE1020R390FKEA
Vishay / Dale RCWE1020R390FKEA
RCWE Series, Thick Film, 390mOhms, 2W, ±1%, -55°C~155°C