RCWE1020R300FKEA
Mfr.Part #
RCWE1020R300FKEA
Description
RES 0.3 OHM 2W 2010 WIDE
Length :
2.4892mm
Width :
5.0038mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
2W
Size / Dimension :
0.098Lx0.197W 2.50mmx5.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
300mOhms
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RCWE1020R300FKEA
Vishay / Dale RCWE1020R300FKEA
RCWE Series, Thick Film, 300mOhms, 2W, ±1%, -55°C~155°C