RCWE1020R127FKEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCWE1020R127FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Datasheet
Download
Description
RES 0.127 OHM 2W 2010 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Length :
2.4892mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.098Lx0.197W 2.50mmx5.00mm
Power Rating :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Composition :
Thick Film
Resistance :
127mOhms
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Series :
RCWE
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Height :
711.2μm
Width :
5.0038mm
Package / Case :
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Published :
Datasheets
RCWE1020R127FKEA
Vishay / Dale RCWE1020R127FKEA
RCWE Series, Thick Film, 127mOhms, 2W, ±1%, -55°C~155°C