RCWE1020R121FKEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCWE1020R121FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Datasheet
Download
Description
RES 0.121 OHM 2W 2010 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Series :
RCWE
Resistance :
121mOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
2W
Number of Terminations :
2
Height :
711.2μm
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
2W
Ratings :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Composition :
Thick Film
Power Rating :
2W
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
5.0038mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.098Lx0.197W 2.50mmx5.00mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
2.4892mm
Datasheets
RCWE1020R121FKEA
Vishay / Dale RCWE1020R121FKEA
RCWE Series, Thick Film, 121mOhms, 2W, ±1%, -55°C~155°C