RCWE0805R910FKEA
Mfr.Part #
RCWE0805R910FKEA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.91 OHM 1% 1/4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Reach Compliance Code :
Unknown
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
0.477V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Additional Feature :
Anti-Sulfur
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079Lx0.051W 2.00mmx1.30mm
Height :
660.4μm
Resistance :
910mOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RCWE0805R910FKEA
Vishay / Dale RCWE0805R910FKEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCWE Series, Thick Film, 910mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C