RCWE0805R402DKEA
Mfr.Part #
RCWE0805R402DKEA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.402 OHM 0.5% 1/4W 0805
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.079Lx0.051W 2.00mmx1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistance :
402mOhms
Datasheets
RCWE0805R402DKEA
Vishay / Dale RCWE0805R402DKEA
RCWE Series, Thick Film, 402mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C