RCWE0805R301DKEA
Mfr.Part #
RCWE0805R301DKEA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.301 OHM 0.5% 1/4W 0805
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistance :
301mOhms
Tolerance :
±0.5%
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Size / Dimension :
0.079Lx0.051W 2.00mmx1.30mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RCWE0805R301DKEA
Vishay / Dale RCWE0805R301DKEA
RCWE Series, Thick Film, 301mOhms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C