RCWE0603R620FKEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCWE0603R620FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.62 OHM 1% 1/5W 0603
Stock
402
In Stock :
402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS :
N
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Series :
RCWE
TE Connectivity
Product Category :
Hook-Up Wire
Resistance :
620 mOhms
Cable Length :
1 ft
Failure Rate :
Supplier Device Package :
0603
Voltage Rating :
1 kV
Size / Dimension :
0.063 L x 0.033 W (1.60mm x 0.85mm)
Type :
Spec 44
Stranding :
133 x 29
Brand :
TE Connectivity / Raychem
Composition :
Thick Film
Wire Gauge - AWG :
8 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Insulation Material :
Polyalkene
Outside Diameter :
0.206 in
Other Names :
RCWE.62CDKR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Conductor Material :
Tinned Copper
Number of Terminations :
2
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Packaging :
Spool
Jacket Color :
White
Product Type :
Hook-Up Wire
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.60mm)
Datasheets
RCWE0603R620FKEA
Vishay / Dale RCWE0603R620FKEA
RCWE Series, Thick Film, 620 mOhms, 0.2W, 1/5W, ±1%, -55°C ~ 155°C