RCWE0603R500FKEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCWE0603R500FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.5 OHM 1% 1/5W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Series :
RCWE
Max Operating Temperature :
155°C
Ratings :
AEC-Q200
Width :
838.2μm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Composition :
Thick Film
Height :
609.6μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Max Power Dissipation :
200mW
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length :
1.6002mm
Resistance :
500mOhms
Datasheets
RCWE0603R500FKEA
Vishay / Dale RCWE0603R500FKEA
RCWE Series, Thick Film, 500mOhms, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C