RCWE0603R499FKEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCWE0603R499FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.499 OHM 1% 1/5W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Height :
609.6μm
Max Operating Temperature :
155°C
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
499mOhms
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
RCWE
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6002mm
Width :
838.2μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Max Power Dissipation :
200mW
Datasheets
RCWE0603R499FKEA
Vishay / Dale RCWE0603R499FKEA
RCWE Series, Thick Film, 499mOhms, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C