RCWE0402R750FKEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCWE0402R750FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.75 OHM 1% 1/8W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RCWE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
457.2μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Contact Plating :
Tin
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
750mOhm
Composition :
Thick Film
Power Rating :
125mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Published :
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
125mW
Factory Lead Time :
10 Weeks
Depth :
550μm
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Military Standard :
Not
Additional Feature :
Anti-Sulfur
Size / Dimension :
0.041Lx0.022W 1.05mmx0.55mm
Datasheets
RCWE0402R750FKEA
Vishay / Dale RCWE0402R750FKEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCWE Series, Thick Film, 750mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C