RCV20104M99FKEFAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCV20104M99FKEFAT
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.99M OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
750mW
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ratings :
AEC-Q200
Resistance Tolerance :
± 1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Features :
Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Voltage Rating :
2kV
Product :
Thick Film Resistors SMD
Width :
2.5 mm
Height :
0.6 mm
Length :
5 mm
Technology :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Product Width :
2.5mm
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Vishay
Product Type :
Thick Film Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Subcategory :
Resistors
Packaging :
MouseReel
Qualification :
AEC-Q200
Package :
Digi-Reel?
RoHS :
Details
Brand :
Vishay / Draloric
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±1%
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Product Length :
5mm
Application :
High Voltage
Series :
RCV-AT e3
Composition :
Thick Film
Resistance :
4.99 MOhms
Resistor Type :
High Voltage
Datasheets
RCV20104M99FKEFAT
Vishay / Dale RCV20104M99FKEFAT
High Voltage RCV-AT e3 Series, Thick Film, 4.99 MOhms, 0.75W, 3/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C