RCV0805330KJNEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCV0805330KJNEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 330K OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.0066mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Weight :
5.499807mg
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Operating Temperature :
155°C
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packaging :
Digi-Reel®
Power Rating :
125mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
High Voltage
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistance :
330kOhms
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
400V
Series :
RCV
Height :
508μm
Width :
1.25mm
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RCV0805330KJNEA
Vishay / Dale RCV0805330KJNEA
RCV Series, Thick Film, 330kOhms, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C